הנדי קיור - משלוח חינם עד הבית

לשיחת ייעוץ חינם חייג עכשיו!  1-800-900-400

ב.ד. סיגמא סחר בינלאומי בע"מ אינה מייצגת יותר את מדיקל קוונט בע"מ

ב.ד. סיגמא סחר בינלאומי בע"מ אינה מייצגת יותר את מדיקל קוונט בע"מ

דורבן ברגל – התסמינים הגורמים ודרכי הטיפול

מה זה דורבן ברגל

דורבן בכף הרגל או בשמו הרפואי העברי “מחלת החיתולית הכפית” (או Plantar Fasciitis בלעז) הוא ברמת העיקרון דלקת בחלקו התחתון של העקב (או פציעות ברקמה) הגורמת לדקירות עזות בעקב הרגל בעיקר במעבר ממנוחה לתנועה.
מדובר בבעיה שכיחה מאוד, הנחשבת לגורם המרכזי כיום לכאבים בכף הרגל.
הנתון המעודד ביותר הוא שברוב גדול מהמקרים עם הטיפול הנכון הדורבן יעלם לגמרי ותוכלו להמשיך בשגרת החיים ללא כאבים.
עם זאת במקרים של התעלומת או טיפול לא נכון עלולים להיווצר סיבוכים ודלקות ואף עלול להגיע במקרי קיצון לניתוח.

דורבן בכף הרגל

מהם התסמינים של דורבן העקב

הסימפטומים הנפוצים לדורבן בכף הרגל ברוב המקרים תחושת הכאב תורגש כדקירה או צריבה באיזור העקב ובמיוחד בצעדים הראשונים של הבוקר לאחר קימה משינה או מנוחה ארוכה, לעיתים הכאב נעלם או מופחת לאחר מספר צעדים, אך הוא עלול להופיע שוב במהלך היום.
במקרים של סימנים כמו אדמומיות סביב העקב, שטפי דם או חום, התפשטות של הכאבים לכף הרגל, תחושת נמלול או זרמים בעקב או בכף הרגל מומלץ לגשת לרופא ולטפל בבעיה באופן מיידי.
בחלק מהמקרים תשתנה ההליכה לצליעה או להליכה לא תקינה על מנת לא לדרוך על העקב דבר שעלול ליצור כאבים ברגליים, בירכיים, בברכיים או בגב.

מהם גורמי הסיכון לדורבן בכף הרגל

הגורם השכיח ביותר לדורבן ברגל הוא דלקת ברקמה החיתולית הפלנטרית המכונה פלנטר פשיטיס הנגרמת כתוצאה מנזק פתאומי או בלאי הדרגתי.
ישנם כמה גורמי סיכון עיקריים לדורבן בעקב:

 • עומס מוגבר על האזור כתוצאה מעודף משקל.
 • כפות רגליים בעלי קשתות גבוהות או שטוחות.
 • עמידה/הליכה/ריצה/קפיצה בעיקר על משטחים קשים ולמשך פרקי זמן ארוכים (נפוץ בעיקר אצל רצים, שחקני כדורסל, רקדנים, רופאים, מלצרים, אחיות, עובדי ניקיון וכד’)  
 • נעילת נעליים שטוחות או לא איכותיות כדוגמת סנדלים או כפכפים.
 • דלקת של הבורסה, תסמונת מנהרת שורש כף הרגל, ניוון של כרית השומן,
דורבן בכף הרגל

קבוצות סיכון לסבול מכאבי דורבן

קבוצות הסיכון לחלות בדורבן הרגל הם נשים וגברים (במידה שווה) שעבודתם מחייבת עמידה ממושכת.
עיסוק ספורטיבי למשל ריצה, קפיצה או הליכה למרחקים ארוכים.
אנשים שבין גיל 40 ל-60.
אנשים בעלי קשת עורפית מוגבהת במבנה כף הרגל.

איך מאבחנים

האבחנה תיקבע בעיקר על פי עברו הרפואי ותלונות המטופל, האסימפטומים המורגשים ובדיקה גופנית במהלכה יבדוק הרופא נקודות רגישות בכף הרגל ובדיקה של מערכת העצבים והשרירים באזור העקב.
במקרים בהם התסמינים מראים שהכאב אינו נובע מדלקת ישלח המטופל לצילומי רנטגן, MRI, אולטרסאונד ובדיקות דם על מנת לשלול את האפשרות של סיבות נוספות לכאבים.

איך מטפלים בדורבן ברגל

הרפואה המודרנית מציעה כיום שורה ארוכה של טיפולים לדורבן בכף הרגל, אותם מתאימים לדפוסי הבעיה כפי שמתגלים בבדיקה הגופנית של כף הרגל ובהתאם לתלונות ולתסמיני המטופל. 
הטיפול הטוב והיעיל ביותר הוא שילוב של מספר שיטות.

מכשיר לייזר ביתי

אחת הבשורות המשמעותיות של השנים האחרונות בכל הנוגע לטיפול בכאבים הוא הנדי קיור לייזר. מדובר במכשיר לייזר לטיפול ביתי, מוכח מחקרית, שמסייע לטיפול בכאבים ובדלקות.

המכשיר הוא היחידי בעולם המשלב ארבע שיטות טיפול – אינפרא אדום, אור אדום, לייזר רך ושדה מגנטי – הפועלות יחדיו בצורה יעילה ונטולת כאבים או תופעות לוואי משמעותיות.

המקורות המשולבים מסייעים להפחתת כאבים ולהאצת היווצרות רקמות חדשות באזור, כך שהתוצאות נראות תוך פרקי זמן קצרים באופן יחסי.

היתרון האדיר של הנדי קיור לייזר הוא שניתן לשלב איתו את כל הטיפולים הניתנים במקביל וכך ניתן גם להפחית את הכאבי דורבן באופן המהיר ביותר וגם לטפל בדלקת בדרך הטובה ביותר.

טיפול בדורבן ברגל

טיפולים נוספים המומלצים לטיפול בדורבן ברגל

שינויים בסיסייים באורח החיים

הדבר הפשוט ביותר שניתן לעשות במקרה של דורבן ברגל הוא להקפיד על מנוחה מרובה לכף הרגל “עד יעבור זעם”. המטרה היא להביא להפחתת העומסים מהכאבים, ולכן רצוי להקטין את תדירות הפעילויות העמוסות, דוגמת הליכה לפרקי זמן ארוכים או ריצות. תוך כדי ניתן להפחית את הכאבים באמצעות השמת שקית קרח על גבי האזור הכאב, מסאג’ים וכדומה.

שימוש בעזרים ייעודיים

רבים ימליצו לעבור לנעליים רכות המותאמות באופן מלא לרגל, או לחלופין להשתמש באביזרים אורתופדיים דוגמת מדרסים. המדרס מסייע לחלוקת הלחצים על כף הרגל, כך שהלחץ יוסט מאזור העקב.

טיפולים אחרים להפחתת כאבים מיועדים לביטול קיומו של הזיז המזוהה עם רבים ממצבי הדורבנים ברגל, כשבין הפתרונות זריקות קורטיזון (אשר מחקרים מראים שהן יעילות רק למשך החודש הראשון), טיפול באמצעות מחט או טיפול בגלי הלם.

תרופות

תרופות כלליות לשיכוך כאבים, כמו גם תרופות אנטי דלקתיות, עשויות להיכנס לתוכנית ההתמודדות עם דורבן ברגל. בדרך כלל מדובר בתרופות שאינן על בסיס סטירואידים. החסרונות העיקריים של הטיפול התרופתי הם תופעות הלוואי והסכנות בטיפול ממושך, המביאים לכך שהוא מתאים בעיקר לפרקי זמן קצרים יחסית. זאת ועוד, אצל אחד מבין כחמישה אנשים התרופות אינן יעילות להפחתת הכאבים הנובעים מהדורבן.

תרגילים גופניים

הפיזיותרפיה מציעה כיום שורה ארוכה של תרגילים שיכולים להתאים למצבים רפואיים שונים, כולל דורבן בעקב. גם מי שאינו בוחר להיעזר באופן צמוד בפיזיותרפיסט, יוכל למצוא באינטרנט ובמקורות אחרים רשימה של תרגילים שניתן לבצע גם בבית. תרגילי מתיחה בסיסיים של השרירים באזור ושל גיד האיכלס, למשל, נחשבים לאפקטיביים במיוחד להפחתת הכאבים שמקורם בדורבן.

ניתוחים

בכ-90% מהמקרים אמור הדורבן להיפתר לאחר כחצי שנה של טיפולים, מבלי שיש צורך בניתוח. בכל זאת, אי אפשר להוציא את הניתוחים לחלוטין מחוץ למשוואה.

במצבים מורכבים של דורבן ברגל, וגם כאשר מנסים פתרונות שונים שמתבררים כלא יעילים, ייתכן שיהיה צורך לבצע ניתוח כירורגי. הניתוחים עשויים לשפר את המצב משמעותית, אם כי יש לקחת בחשבון סיכונים ותופעות לוואי הכרוכים בהם, כמו גם תקופת התאוששות שעלולה להיות ארוכה.

צעדים למניעת דורבן ברגל

 •  ללכת יחפים – כאשר אתם הולכים יחפים העצמות ברגליים מתחזקות ונבנות טוב יותר. בנוסף כאשר אתם יחפים נסו ללכת בצורות שונות מההליכה הרגילה שלכם למשל: לכו על העקבים או על קצות האצבעות, המטרה היא לחזק את עצמות ושרירי הרגל. מומלץ לעשות הליכה בחוף הים גם בחול הקשה שקרוב למים וגם בחול הטובעני מה שיגרום לרגל שלכם לשנות זוויות על מנת ליצב את הרגל ובכך להפעיל שרירים שונים בכף הרגל. 
 • עיסויים – עסו את כף הרגל בסוף כל יום בהתאם לרמת התדירות של כאבי הדורבן, מומלץ למרוח שמן זית הידוע כעוזר בהפחתת כאבים. 
 • הקפדה על נעליים מתאימות – הימנעו מסנדלים, כפכפים או נעלי עקב, הקפידו על נעילת נעליים נוחות היודעות לספוג את הזעזועים או בעלי מדרסים אורטופדיים המתאימים לרגל שלכם, בנוסף תדאגו להחליף את הנעליים כל תקופת זמן ואל תישארו עם נעליים בלויות. 
 • השרייה – קחו גיגית קטנה מלאו בה מים חמים והשרו את הרגל במשך רבע שעה בסוף כל יום למשך שבוע. תרופת סבתא מוכרת היא להוסיף מקלות קינמון וכורכום למים. 
 • טיפול במכשיר לייזר רך – השתמשו במכשיר הלייזר של הנדי קיור פעם ביום בסוף כל יום (אפשר מול הטלוויזיה) המכשיר עובד על ארבעה מקורות אנרגיה: לייזר רך, אינפרה אדום, אור אדום ושדה מגנטי. הלייזר הרך מאיץ את ריפוי הרקמה הפגועה, משפר את זרימת הדם באזור הפגוע ואת התחדשות התאים ויעיל לטיפול ומניעת דורבן ברגל.

  להנדי קיור חדירה עמוקה בהרבה מזו של מכשירים אחרים ואלומה ממוקדת יותר לאפקטיביות מירבית.

  ההנדי קיור עומד בסטנדרטים הגבוהים ביותר ומאושר ע”י מכון התקנים הישראלי, משרד הבריאות ובעל אישור מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA)

במידה ואתם מעוניינים במכשיר ההנדי קיור לשילוב עם טיפול כזה או אחר – לחצו לרכישה  או השאירו פרטים ונציג יחזור אליכם בהקדם.

מאמרים נוספים בנושא

נזקים לדיסק בין חולייתי
גב
shmaya@bdsigmait.com

נזקים לדיסק בין חולייתי

ממה הם נגרמים? למה הם גורמים לכאב? ומה ההבדל בין בלט בקע ופריצת דיסק? אמנם הנזקים הראשוניים לדיסקים הבין חולייתיים מתחילים לרוב דווקא בשנות העשרים

קרא עוד »
ספונדילוליזיס
גב
shmaya@bdsigmait.com

ספונדילוליזיס

ספונדילוליזיס (Spondylolysis) היא בעיית גב די נפוצה הבאה לידי ביטוי כפגם בחוליות עמוד השדרה שלנו. על פי רוב, חוליות המותניים הן המועדות ביותר להיפגע, אך

קרא עוד »
סיאטיקה - כאבי גב תחתון
גב
shmaya@bdsigmait.com

סיאטיקה

סיאטיקה (הנקראת גם אישיאס ובאנגלית – Sciatica) היא תסמונת כאב גב תחתון המקרין לרגל לכל אורך המסלול של העצב הסיאטי (Sciatic Nerve). העצב הסיאטי הוא

קרא עוד »
אנחנו כאן בשבילכם

לשיחת ייעוץ ללא התחייבות עם יועץ כאב בכיר
השאירו פרטים וניצור אתכם קשר בהקדם!

לשיחת ייעוץ חינם עם יועץ כאב מקצועי השאירו פרטים

*120 ימי התנסות בתנאים מעולים