טיפול בכאבי גב עליון – מהם הגורמים האפשריים וכיצד לטפל?

תלונות על כאבי גב הן שכיחות בכל קנה מידה, כך שכל אדם צפוי לסבול מכאבים אלו כמה פעמים בחייו לפחות. בדרך כלל ה"אשם" העיקרי הוא הגב התחתון, וזאת עקב סיבות דוגמת העומס האדיר שהוא נושא, התנועתיות הגבוהה והמבנה האנטומי לו.

כאבי גב עליון עלולים להיגרם עקב סיבות דוגמת גירויים של השרירים, תפקוד בעייתי של מפרקי הגב, פגיעות פיזיות, יציבה לא נכונה, נשיאת משאות כבדים, עבודה משרדית מאומצת ועוד. הנקודה החשובה היא שבלי קשר למקור הכאבים, יש כיום דרכים מגוונות להפחית אותם.

הטיפול השמרני בבעיה

הדבר הראשון שרבים הסובלים מכאבי גב עליון יעשו הוא לעשות שינויים "קטנים" באורח החיים, שהשפעתם על מצב הגב דווקא עשויה להיות גבוהה. הימנעות כללית ממאמץ למשך כמה שעות או ימים עשויה לסייע, כמו גם פעולות וטכניקות שונות להרפיית הגב. על גבי המקומות הכואבים אפשר להניח קומפרסים חמים.

טיפולים שונים מקשת הרפואה המשלימה, החל מדיקור סיני ועד לנטילת צמחי מרפא, עשויים להקל על המצב אף הם. לא כולם מוכחים באותה מידה מבחינה מחקרית, אבל יש אנשים שהם אלו שעושים עבורם את ההבדל.

תרופות

טיפול תרופתי נחשב לאחד מדרכי ההתמודדות הנפוצות ביותר עם כאבים ומצבים רפואיים שונים. לתרופות בהחלט יש מקום במקרה של כאבי גב עליון. לרוב מדובר במשככי כאבים כלליים, בין אם אלו הסטנדרטיים ובין אם אלו ה"חזקים" שכבר מצריכים מרשם רופא. בנוסף, תיתכנה תרופות על בסיס אנטי דלקתי. החסרונות של התרופות הם תופעות הלוואי, הסכנות שבשימוש ממושך ופוטנציאל ההתמכרות.

טיפולי פיזיותרפיה

באמצעות ביצוע תרגילים שונים לגוף אפשר לשפר את מצב הגב ולהפחית את הכאבים הנוגעים אליו. יש כיום שורה ארוכה של תרגילי פיזיותרפיה המיועדים למטרה הזו בדיוק, אליהם ניתן להתוודע במהלך טיפול אצל מומחה בתחום או אפילו באמצעות מדריכים מפורטים הפזורים באינטרנט (דוגמת זה). מטרה אחרת של האימון הגופני יכולה להיות חיזוק השרירים באזור הגב העליון.

ניתוח כירורגי

במצבים רבים כאבי גב עליון יחלפו מעצמם כעבור פרק זמן מסוים, אבל זהו ממש לא התרחיש היחידי. אם הטיפולים הבסיסיים אינם עוזרים, ואם הם מלווים בתסמינים דוגמת עקצוצים בחזה, חום או קשיי הליכה, ייתכן שלא יהיה מנוס אלא לבצע ניתוח כירורגי. הסיבה היא שהמקור לכאבים יכול להיות אנטומי, דוגמת בעיות במבנה עמוד השדרה.

טיפול לייזר

הלייזר הוא מעין "פתרון קסם" במצבים שונים ברפואה, ובשנים האחרונות נכנס בצעדי ענק לשדה המשחק של טיפול בכאבים מכל סוג – כולל בכאבי גב. מכשיר הלייזר הביתי הנדי קיור לייזר למשל נחשב ליעיל מאוד בהפחתת כאבים.

המכשיר מוכח מחקרית לטיפול בכאבים ובריפוי דלקות באופן יעיל, כתוצאה מהשילוב הייחודי שהוא מציע בין ארבע שיטות טיפול: אינפרא אדום, אור אדום, לייזר רך ושדה מגנטי. הטיפול באמצעות הנדי קיור לייזר הוא פשוט ונטול כאבים ותופעות לוואי.

המכשיר מתאים גם לסובלים מכאבי גב תחתון.

אז איך מתחילים?

בכל מקרה חשוב לאבחן את הבעיה באופן יסודי על מנת שניתן יהיה להתאים אליה את הפתרונות היעילים ביותר (שילוב בין כמה פתרונות הוא בהחלט נפוץ). זאת ועוד, יש כיום כמה "דגלים אדומים" שחשוב לשים לב אליהם כחלק מהאבחון, ושעשויים להצביע על בעיה פתולוגית חמורה יותר הדורשת פתרון.

מקורות מידע

  1. כאב גב – ויקיפדיה
  2. כאבי גב תחתון או עליון – כצט
  3. כאבי גב עליון – פלא גב
  4. Why Does my Middle and Upper Back Hurt?
  5. All About Upper Back Pain
  6. Clinical Evaluation of Upper and Mid Back Pain
טיפול בכאבי גב עליון – מהם הגורמים האפשריים וכיצד לטפל?

Pin It on Pinterest