טיפול בכאבי גב תחתון – כך תצליחו להפחית משמעותית את כאבי הגב

העובדות הלא נעימות מצביעות על כך שכשמונה מבין עשרה אנשים צפויים לסבול מכאבי גב תחתון בשלב זה או אחר של חייהם, כאשר ברגע נתון כ-15% מהאוכלוסייה חווה כאבים מהסוג הזה.

מדובר בכאב המופיע לרוב מתחת לקו הצלעות ועד מעל לישבן. התסמינים העיקריים של הבעיה כוללים כאבים בדרגות עוצמה שונות, תחושות שריפה או דקירה, ובעיקר – הפרעה משמעותית לתפקוד השוטף שלנו. אם זה לא מספיק, לכאבי גב תחתון יש גורמי סיכון רבים, ביניהם ישיבה לאורך זמן, הרמת משאות כבדים, עודף משקל, מצבים רפואיים ומחלות שונות, היעדר פעילות גופנית, עישון, אלכוהול, עייפות, בעיות ביציבה ועוד.

כיום יש מגוון רחב של טיפולים לגב התחתון, חלקם יעילים יותר וחלקם פחות. הסקירה הבאה תעשה לכם קצת סדר בבלאגן.

תרופות – דרך הטיפול הנפוצה ביותר

דרך טיפול בסיסית ואולי מובנת מאליה בכאבי גב תחתון היא נטילת תרופות, הנחלקות לשתי קבוצות עיקריות: תרופות כלליות לשיכוך כאבים ותרופות אנטי דלקתיות. הקושי הוא שהתרופות טומנות בחובן תופעות לוואי לא נעימות ועלולות לגרום בעת שימוש ממושך לנזקים לגוף או להתמכרות.

שימו לב שאם המקור לכאבים הוא בעיה או מחלה נפרדת בגוף, תינתן פעמים רבות עדיפות לטיפול ראשוני בהם. הטיפול עשוי להתבסס על תרופות, רדיותרפיה ועוד.

ניתוחים

ניתוחים כירורגיים באזור הגב התחתון שמורים לרוב למצבים המורכבים יותר, כמו גם לאלו בהם הטיפולים הבסיסיים שנוסו לא היו יעילים.

יש כיום כמה התוויות מרכזיות לטיפול ניתוחי, דוגמת תסמונת זנב הסוס או כאבי גב תחתון בשילוב עם מחלה ניוונית בדיסק. הניתוחים כרוכים בסיכונים, בתופעות לוואי ובתקופת התאוששות.

חשיבותה של פעילות גופנית

באופן מעט מפתיע, מנוחה מוחלטת אינה מומלצת בהכרח במקרה של כאבים בגב התחתון. המנוחה עלולה "להנציח" את הכאב, מה גם שהיא מוציאה אותנו משגרת החיים. פעמים רבות יש מקום להפחית את הפעילות היומית למשך כמה ימים לפחות. שמירה על פעילות סבירה וביצוע פעילות גופנית "מתונה" (דוגמת הליכה), עשויים להקל פלאים על המצב.

פיזיותרפיה, כמו גם תרגילים פשוטים שאפשר לבצע גם בבית, יכולים להקל על המצב כשהם מבוצעים נכון ובתדירות מספקת. אחת המטרות העיקריות של התרגילים היא חיזוק חגורת הגב והשרירים, תוך שיפור טווחי התנועה והחזרת הגמישות לגוף. קחו בחשבון שההקלה הזו היא זמנית ואינה מיועדת להתמודד עם שורש הבעיה.

מכשיר לייזר ביתי

מכשיר הלייזר הביתי הנדי קיור לייזר הוא תוספת חדשה יחסית לגזרת הטיפולים בכאבים ובדלקות, כולל כאבי גב תחתון.

זהו מכשיר מהפכני המבוסס על ארבע מקורות אנרגיה הפועלים במקביל על מנת להבטיח יעילות גבוהה בהקלת הכאבים, תוך ירידה לשורש הבעיה שלהם. הטיפול פשוט לביצוע, אינו פולשני ואינו כרוך בתופעות לוואי.

פתרונות נוספים לשיכוך כאבים

דרך פתרון נוספת לטווח הקצר היא שימוש בכלים שונים שתכליתם הקלה על כאבים נקודתיים. משחות ייעודיות, השמת פלסטרים ומדבקות על האזור, חימום המקום או לחלופין קירורו (תלוי באופי הבעיה) והזרקות לאזור הבעייתי בגב הם רק חלק מהפתרונות המקובלים כיום לבעיה.

לעיתים שינויים מינימליים באורח החיים, דוגמת היפרדות לפרק זמן מסוים מנעלי עקב אצל נשים, שימוש בתיק גב במקום בתיק צד או הקפדה על עבודה מול משטח עבודה בגובה מתאים עשויים לשפר את המצב. כיום מוצעים מגוון אביזרים אורתופדיים למטרה דומה, ביניהם חגורות הגב למיניהן.

מקורות מידע

  1. כאבי גב תחתון – ויקירפואה
  2. הכול על כאבים בגב התחתון – שירותי בריאות כללית
  3. איך הכי נכון לשכך כאבי גב תחתון – כצט
  4. איך מקלים מיידית על כאבי גב תחתון – סופר פארם
  5. Backgrount Paper 6.24 – Low Back Pain – World Health Organization
  6. Classification, Diagnosis and Treatment of Low Back Pain
  7. Top Causes for Chronic Low Back Pain
  8. Causes – Back Pain
טיפול בכאבי גב תחתון – כך תצליחו להפחית משמעותית את כאבי הגב

Pin It on Pinterest