טיפול בכאבי ירך

ירך היא החלק העליון של הרגל, שעה שהיא ממוקמת בין האגן לבין הברך. זהו איבר חיוני המורכב מעצם הירך ומשורה ארוכה של שרירים, איבר דרכו עוברים באופן שוטף עצבים וכלי דם. בין תפקידי הירך ניתן למנות נשיאה של משקל הגוף, סיוע בשמירה על איזון ושיווי משקל, ניידות ועוד.

הבעיה היא שכאבים וקשיים תפקודיים אחרים בירך הם נפוצים בכל קנה מידה. הם עלולים להופיע בכל קבוצות הגיל, גם אם הם נפוצים יותר בגילאים מבוגרים. כדי להוסיף למורכבות, יש כאן מגוון אבחנות אפשריות – לכל אחת מהן דרכי טיפול אחרות. מה ניתן לעשות כדי להתמודד עם הכאבים הלא פשוטים האלה?

טיפול באמצעות גלי הלם

גלי הלם הם אחת השיטות היעילות להפחתת כאבים בירך, כמו גם באזורים אחרים בגוף. בשיטה זו מכוונים לאזור הפגוע גלי הלם אקוסטיים, אשר ממגרים את הדלקת או משמידים את תאי הדם ה"בעייתיים", מונעים הסתיידויות של המפרקים ומסייעים לזרימת הדם והחמצן באזור.

היתרונות המרכזיים הם שהשיטה אינה פולשנית ואינה כרוכה בתופעות הלוואי או בתקופת התאוששות ארוכה. היא נחשבת לפשוטה באופן יחסי לביצוע, כל עוד יש את הציוד המתאים ובעל מקצוע החולש על המלאכה. מנגד, יש לציין שעדיין אין תמימות דעים בקהילה הרפואית ביחס למעלות השיטה בכל סוג של כאב.

תרופות

תרופות ניתנות פעמים רבות כאחד הקווים העיקריים להתמודדות עם כאבים, כאשר גם במקרה של כאבי ירך יש להן מקום. עיקר התרופות הניתנות במצבים אלו הן נגד כאבים ודלקות. החיסרון הוא שלתרופות תופעות לוואי פוטנציאליות וסיבוכים אפשריים בעת נטילה ממושכת, ולכן אינן מתאימות תמיד לבעיות חריפות המצריכות טיפול ממושך.

טיפולים כירורגיים

במקרים חמורים של בעיות בירך, או כאשר דרכי הפתרון הסטנדרטיות יותר מתבררות כלא יעילות מספיק, ייתכן שלא יהיה מנוס מביצוע ניתוח כירורגי (למשל ניתוח החלפת מפרק הירך). צריך לקחת בחשבון סיכון מסוים מעצם ביצוע הניתוח, תופעות לוואי ותקופת התאוששות שעלולה להיות ארוכה יחסית.

שינויים באורח החיים

בין אם כאבי הירך נגרמים או מוחמרים עקב אורך החיים של האדם ובין אם לא, אפשר פעמים רבות לשפר את המצב באמצעות כמה שינויים נקודתיים. ירידה במשקל צפויה להפחית את העומס על הירך, ובכך עשויה לצמצם את מידת השחיקה ולהקל על הכאבים. אם סובלים מנמק ומבעיות אחרות במפרק הירך, מנוחה והפחתת עמוסים יכולים לעשות פלאים.

חשוב לא לוותר על הפעילות הגופנית, אלא לבחור בפעילות המותאמת למצב: לעיתים התחלת היום עם אימון גופני עשויה לשפר דרסטית את התחושה בירך לאורך היום. טיפולי פיזיותרפיה, כמו גם תרגילים פשוטים שניתן לבצע בכל זמן ובכל מקום, מסייעים רבות לשיפור הכאבים.

פתרונות מקשת הרפואה האלטרנטיבית, דוגמת תוספי תזונה, יוגה או טווינא, עשויים להיכנס לתמונה אף הם.

המכשיר שמשנה את חוקי המשחק

הנדי קיור לייזר הוא מכשיר לייזר ביתי שנכנס לתמונה בשנים האחרונות, אותו רבים מגדירים בתור מהפכה של ממש. המכשיר נועד לסייע למנגנוני הגוף הטבעיים באספקת הדם באזורי הכאב ובשיפור תפקוד התאים, ובכך למעשה מטפל בגורמים לכאבים ובשורש הבעיה. החידוש העיקרי הוא הטכנולוגיה הייחודית של המכשיר, המשלב ארבע מקורות אנרגיה – לייזר רך (LLT), שדה מגנטי, אור אינפרא אדום ואור אדום – הפועלים יחדיו על מנת להגדיל את רמת היעילות של הטיפול. המכשיר נחשב לבטוח לחלוטין לשימוש.

מקורות מידע:

  1. ירך – ויקיפדיה
  2. Evaluation of the Patient with Hip Pain
  3. Hip Pain in Adults
  4. 10 Days to Relieve Daily Hip Pain
  5. Try This: 12 Exercises to Relieve Hip and Lower Back Pain
טיפול בכאבי ירך

Pin It on Pinterest