כאבי שרירים בכל הגוף

כאבי שרירים בכל הגוףכאבי שרירים בכל הגוף – למה בעצם הם נגרמים ומה אפשר לעשות כדי להקל על התופעה?

כאבי שרירים הינם נפוצים שכמעט ואין מישהו שלא חווה אותם לפחות פעם בחיים. כאבים בשרירים עשויים לנבוע מפציעה, זיהומים של רקמות רכות או תנאים דלקתיים. כאבים אלו יכולים להתרחש בקבוצת שרירים אחת או בקבוצות שרירים מרובות. המקומות העיקריים המועדים לתופעה הם הכתפיים, הצוואר, הגף התחתון ושרירי הירך האחוריים.

כאבי שרירים בכל הגוף עשויים לגרום למגבלה בתנועה באזור הפגוע וכן לכאב רב. סימפטומים נוספים שעשויים להופיע הינם נפיחות, נוקשות, התכווצויות, אדמומיות, הגבלת טווח התנועה, חום וחולשה.

גורמים וסיבות

את המצבים העיקריים המאופיינים בכאבי שרירים ניתן לחלק למספר קבוצות בהתאם לגורמים ולסיבות:

א.    דלקת – כאבי שרירים אשר קשורים למחלות שריר דלקתיות.

ב.    תסמונות כאבי שרירים – תסמונות שכוללות כאבי שרירים  בכל הגוף שאינן דלקתיות כדוגמת פיברומיאלגיה (fibromyalgia)  או כאבים מיו-פסיאטים (myofascial pain).

ג.    כאבי שרירים עקב סיבה מטבולית גנטית.

ד.    כאבי שרירים כתוצאה מנטילת תרופות שלא מתאימות לגופינו או נטילתן באופן לא מאוזן אשר גורמים לשינויים במערכת ההורמונלית בגוף.

ה. כאבי שרירים הקשורים למחלות נוירולוגיות דוגמת פרקינסון, טרשת נפוצה או דושן.

מהם התסמינים?

כאמור, כאבי שרירים בכל הגוף נפוצים ביותר. כמעט כולם חוו לפחות פעם בחייהם את תחושת אי הנוחות בקבוצת שרירים או בשריר מסוים, כיוון שכמעט כל גופנו מורכב מרקמת שריר וקיימים יותר מ- 600 שרירים, לכן, כאב ברקמה זו יכול להיות מורגש בכל חלק בגופינו.

כאבי שרירים בכל הגוף כוללים קשת רחבה של כאבים – החל מכאב חד ומשתק של שריר תפוס ועד כאב עמום, פנימי, מתפשט, כזה שיוצר "הילה של כאב" סביבו ולא תמיד אפשר להניח את האצבע ולמצוא את המקום המדויק שממנו הוא מתחיל. לעתים מתלווים לכאבי שרירים תסמינים נוספים, בהתאם לגורמי הכאב. כך לדוגמא, לחץ על שורש עצב בעמוד השדרה עלול לגרום לכאבי שרירים שנלווים אליהם גם נימול וחולשה.

כאבי שרירים בכל הגוף – אבחנה

אנשים אשר מתלוננים על כאבי שרירים בכל הגוף מהווה אתגר אבחנתי וטיפולי מורכב. תהליך זה יחל לראשונה בפנייה לרופא המשפחה אשר יחל בבירור האנמנזה ויכוון את ההערכה הגופנית של החולה על פי הממצאים.

אנמנזה מכוונת לכאב
הופעת הכאב- באופן חד, כרוני, בעקבות אירוע? Onset O
מה מקל ומה מחמיר את הכאב? Palliative, Provocative P
מה אופי הכאב – עמוק, מעיק, שורף, זורם וכו'? Quality Q
האם הכאב מקרין ומאיפה לאן? Radiation R
מהי עוצמת הכאב – במצב הקל ביותר והחמור ביותר? Severity S
מתי הכאב קיים – תנועות, מנוחה, פעילות מסוימת? Timing T
כאבי שרירים בכל הגוף

Pin It on Pinterest