הנדי קיור - משלוח חינם עד הבית

לשיחת ייעוץ חינם חייג עכשיו!  1-800-900-400

ב.ד. סיגמא סחר בינלאומי בע"מ אינה מייצגת יותר את מדיקל קוונט בע"מ

ב.ד. סיגמא סחר בינלאומי בע"מ אינה מייצגת יותר את מדיקל קוונט בע"מ

כאב ממקור נפשי – איך הוא משפיע על הגוף

כאב ממקור נפשי

כאב ממקור נפשי היא בעיה שהולכת ונהיית נפוצה יותר ויותר עקב שגרת החיים המערבית הלחוצה שבה אנו חיים. אנשים מרבים לדבר על הקשר בין נפש בריאה וגוף בריא כסוג של סיסמה אך דיבורים לחוד ומעשים לחוד. בפועל, לא תמיד אנו מייחסים לגורמים נפשיים כמו מתח נפשי, דכאון או חרדה את החשיבות הראויה ולרוב אנו גם נוטים לדחות את הטיפול בהם “למתישהו כשיהיה לי זמן אטפל בזה…”.

פעמים רבות, גם המקור לכאבים פיזיים שאנו חשים בגוף הוא בכלל נפשי. כאב הוא בעצם תסמין של בעיה רפואית, ולא אבחנה – ממש כשם שחום גבוה אינו מחלה, אלא סימפטום. כלומר, הכאב מעיד לרוב על בעיה רחבה יותר, ממנה הוא נובע.

אז מה עושים?

במקרים של כאב כרוני טורדני התחנה הראשונה צריכה להיות רופא המשפחה – עמו יש לברר האם יש מקור פיסי ממנו נובע הכאב. לאחר מכן – במידת הצורך – יש להיוועץ ברופא מומחה. ייתכן שהמטופל יישלח גם לבדיקות מעבדה, ואולי אפילו בדיקות הדמיה.

במקרים רבים, גם לאחר בירור מקיף, עדיין לא תימצא סיבה רפואית כללית ברורה שמסבירה את הכאבים. חשוב לבחון גם היבטים נפשיים, שכן הקשר גוף-נפש הוא כאמור קשר חזק ועוצמתי ומועקה נפשית יכולה להתבטא בכאב פיסי ממשי בגוף.

כאבים מלחץ נפשי

פיברומיאלגיה (בעברית: דאבת השרירים), למשל, היא מחלה כרונית הגורמת לכאבים בשרירים, ברצועות ובגידים שנמשכים לאורך זמן. הכאבים המדוברים יכולים להופיע בכל הגוף, אם כי הם שכיחים במיוחד בצוואר, בכתפיים, בחזה, במרפקים ובמותניים. בחלק מן המקרים, דווח כי משבר נפשי כלשהו עמד בבסיסה של התפרצות פיברומיאלגית, אך אין בכך על מנת להוכיח שלחץ נפשי או הפרעות נפשיות הם הגורמים לכאב. התיאוריות התומכות בקשר בין גורמים נפשיים לפיברומיאלגיה נשענות על אותו הקשר גוף-נפש.

כאב ממקור נפשי

גם לופוס (זאבת), כאבי גב תחתון, כאבים ברגליים, התכווצויות שרירים חזקות, דלקות פרקים, הפרעות עיכול ושינויים בתיאבון ועוד אינספור תסמונות שונות דווחו כסימפטומים גופניים שישנה אפשרות שנובעים ממקור נפשי.

ואולי זה בעצם הפוך?

מאידך, חשוב גם להתייחס לכך, כאשר אדם סובל מכאב כרוני בחלקים נרחבים מגופו לאורך זמן, המצב פוגע באיכות החיים והשינה שלו. כשזה מתווסף לעובדה שאף בדיקה לא מצליחה לאתר את הגורם לאותם כאבים שבהם הוא חש – כל אלה הן סיבות טובות להופעתם של אותם סימפטומים נפשיים מובהקים כמו הפרעות של מתח נפשי, דיכאון וחרדה.

משום כך, לעיתים קשה להבחין בין הביצה לתרנגולת – יתכן שדווקא אותם הכאבים הכרוניים, שנובעים מגורמים בלתי ידועים, הם שגורמים לשינויים במצב הנפשי, ולא להפך.

מאמרים נוספים בנושא

נזקים לדיסק בין חולייתי
גב
shmaya@bdsigmait.com

נזקים לדיסק בין חולייתי

ממה הם נגרמים? למה הם גורמים לכאב? ומה ההבדל בין בלט בקע ופריצת דיסק? אמנם הנזקים הראשוניים לדיסקים הבין חולייתיים מתחילים לרוב דווקא בשנות העשרים

קרא עוד »
ספונדילוליזיס
גב
shmaya@bdsigmait.com

ספונדילוליזיס

ספונדילוליזיס (Spondylolysis) היא בעיית גב די נפוצה הבאה לידי ביטוי כפגם בחוליות עמוד השדרה שלנו. על פי רוב, חוליות המותניים הן המועדות ביותר להיפגע, אך

קרא עוד »
סיאטיקה - כאבי גב תחתון
גב
shmaya@bdsigmait.com

סיאטיקה

סיאטיקה (הנקראת גם אישיאס ובאנגלית – Sciatica) היא תסמונת כאב גב תחתון המקרין לרגל לכל אורך המסלול של העצב הסיאטי (Sciatic Nerve). העצב הסיאטי הוא

קרא עוד »
אנחנו כאן בשבילכם

לשיחת ייעוץ ללא התחייבות עם יועץ כאב בכיר
השאירו פרטים וניצור אתכם קשר בהקדם!

לשיחת ייעוץ חינם עם יועץ כאב מקצועי השאירו פרטים

*120 ימי התנסות בתנאים מעולים