טיפול בכאב אחרי ריצה – מה אפשר לעשות נגד הכאב?

קשה לחשוב על אתגרים גופניים גדולים יותר מאשר ריצות למרחקים ארוכים, שיכולים להגיע גם לעשרות קילומטרים (חשבו למשל על חצי מרתון, מרתון או טריאתלון ומעבר לכך). כמעט בכל המקרים יש צורך בהכנה אינטנסיבית לקראת הריצות האלה, כאשר במהלך הריצה ישנה סבירות לתחושות של כאבים עזים, קשיים בנשימה ובעיות אחרות. גם מי שמצליח לעמוד באתגר ומסיים את הריצה בריא ושלם, עלול לסבול לאחריה – בין אם בפרק זמן של כמה ימים, שבועות או חודשים – מכאבים עזים. היכרות עם דרכי הטיפול בכאבים הופכת לכן לחובה של ממש.

אל תשכחו לאבחן

אחד הדברים החשובים ביחס לכאבים אחרי ריצות ארוכות הוא זיהוי הגורמים המביאים להם. יש כאבים שהם "טבעיים", פחות או יותר, ונובעים מעצם האתגר הגופני הבלתי רגיל שעבר הגוף. לעומתם, כאבים אחרים עלולים להעיד על נזקים מורכבים שהאדם הרץ סובל מהם, לרבות נקעים, קרעים, שחיקות במפרקי הברך והירך, "סינדרום הכאב בישבן", שינויים מבניים במצב הרגל או כל דבר אחר.

הטיפול הבסיסי: קירור ומנוחה

לכל כאב יש גורם ספציפי ודרגת חומרה משלו, שעשויים להשפיע על דרכי הטיפול הדרושות. פעמים רבות עם זאת המענה הבסיסי לכאבים הוא קירור המקום בתדירות של כמה פעמים ביום. מנוחה, או לכל הפחות הימנעות מריצה, משלימה לא פעם את ההנחיות הטיפוליות הבסיסיות. ייתכן שיהיה צורך להפסיק לרוץ לתקופה של כמה שבועות או חודשים, אם כי במקרים פשוטים יותר גם מנוחה בת ימים ספורים, ולאחריה חזרה הדרגתית לאימונים, עשויה להספיק.

תרגילים גופניים

מתיחות לפני ואחרי הריצה הן חשובות למניעת כאבים, או אפילו סיבוכים שונים הנגרמים בעקבות הריצה. לכך ניתן להוסיף תרגילים שונים המתבצעים על מנת להפחית את הכאבים המופיעים, רובם משתייכים לשדה המשחק של הפיזיותרפיה. בין הפעולות הנעשות על הגוף במסגרת הפיזיותרפיה וטיפולים אחרים ניתן למנות מתיחות כלליות, עיסויים ועוד.

גם במקרה הזה עשויה להיות השפעה מעשית לסוג הבעיה ממנה סובלים, כאשר ברמה הכללית אפשר לטעון שפיזיותרפיה מתאימה בדרך כלל לשלבים הראשונים של הפציעה ופחות למקרי חירום או למצבים מורכבים.

שימוש באביזרים

שורה ארוכה של אביזרים אורתופדיים עשויים לשפר את המצב לאחר כאבים הנגרמים עקב ריצות בכלל וריצות ארוכות בפרט. המטרה העיקרית של העזרים עשויה להיות הפחתת עומסים מהאיברים הפגועים, מטרה המוגשמת לרוב בזכות חבישות למיניהן, חגורות וכיוצא בזה. אמצעים אחרים ומתקדמים מעט יותר מבוססים על טכנולוגיות שונות, דוגמת אולטרה סאונד או גלי הלם.

ניתוחים כירורגיים

אם המקור לבעיה הוא אורתופדי, וכאשר הטיפולים הבסיסיים יותר הוכחו כלא יעילים מספיק, הניתוחים הכירורגיים עשויים להידרש. סוג הניתוח נקבע על פי דרגת החומרה, כשבצד החיובי בכוחו לשפר את המצב באופן טוטאלי. מנגד, הניתוח עשוי להיות מורכב ולכלול סיכונים ותופעות לוואי.

מכשיר הנדי קיור לייזר

מכשיר הנדי קיור לייזר זוכה בשנים האחרונות לשבחים רבים, הן בקרב הקהילה המקצועית (רופאים, אורתופדים וכן הלאה) והן בקרב משתמשים. המכשיר החדשני, המיועד לטיפול ביתי, עושה זאת באמצעות פעילות משולבת של ארבעה מקורות אנרגיה: אינפרא אדום, אור אדום, לייזר רך ושדה מגנטי.

הפעילות המשולבת ועמוסת היתרונות משפרת את אספקת החמצן והדם, מסייעת בחיזוק המערכת החיסונית, תורמת להיווצרות תאים ורקמות בריאים, מפחיתה נפיחויות באזור ועוד. כל אלו עשויים לייעל את הטיפול, תוך הפחתה משמעותית של הכאב.

מקורות מידע

פציעות ריצה: לקחת פסק זמן באימונים או להמשיך?

פציעות שכיחות בריצה למרחקים ארוכים – שוונג

9 Ways to Get Rid of Muscle Soreness After a Hard Run

Returning to running after an injury

Changes in Foot Shape after Long-Distance Running

טיפול בכאב אחרי ריצה – מה אפשר לעשות נגד הכאב?

Pin It on Pinterest