סיאטיקה (הנקראת גם אישיאס ובאנגלית – Sciatica) היא תסמונת כאב גב תחתון המקרין לרגל לכל אורך המסלול של העצב הסיאטי (Sciatic Nerve). העצב הסיאטי הוא למעשה העצב הארוך ביותר בגופנו – תחילתו בחוט השדרה בשורשי העצבים והמשכו באזור העכוז, הירכיים והרגל. הכאב שמתעורר בעקבות הופעת הסיאטיקה עשוי להעיד על פגיעה בעצב – למשל פריצת דיסק או בלט דיסק דיפוזי (שמוכר גם כפריצת דיסק צווארי ומתייחס אל פגיעה באזור הצוואר).

סיאטיקה - כאבי גב תחתון

מה התסמינים של סיאטיקה?

התסמינים של הסיאטיקה כוללים תחושת אי נוחות וכאבים שמתחילים בגב התחתון ובעכוז ומוקרנים אל מורד הרגל. הכאבים יכולים להופיע בדרגות חומרה שונות, ומשכם בין מספר שבועות למספר חודשים. רובם המכריע של הסובלים מהתסמונת מתלוננים על אי נוחות לכל אורכו של המסלול העצבי החל מהגב התחתון, דרך הישבן והירכיים, ובמקרים מסוימים עד לשריר הסובך שאותו אנו מכירים בשפה העממית כשריר התאומים.

הכאב הסיאטי עלול להחריף בזמן התעטשות או שיעול. לרוב, הוא מערב את אחת הגפיים בלבד ולא את שתיהן. בנוסף לאותם כאבים בגב תחתון ובעכוז המוקרנים אל מורד הרגליים, עלולות להיווצר גם תחושת נימול וחולשת שרירים ברגל המעורבת, ובמקרים מסוימים אף אי שליטה על סוגרים. זהו מצב המרמז על סיבוך ודורש התערבות רפואית מיידית.

למה זה קורה? מה גורם לכאבים?

הדבר המשותף לכלל הגורמים לסיאטיקה הוא שגורם כלשהו לוחץ על העצב הסיאטי. הבולט והנפוץ מבניהם הוא פריצת דיסק בעקבות קרע בדיסק הבין חולייתי שמוביל לדליפתו של הסחוס וללחץ על העצבים. סיבות נוספות הן היצרות תעלת חוט השדרה, נוקשותו של שריר הפיריפורמיס, שריר המחבר בין עצם הירך לעמוד השדרה בחלקו התחתון, בעקבות טראומה או עומס יתר שגורמים לו להתכווץ וללחוץ על העצב. התסמונת יכולה להיגרם גם ממצב שבו אחת החוליות איננה במיקומה האנטומי, דבר המוביל ללחץ על העצבי, מטראומה בעקבות נפילה או תאונת דרכים, בעיה בעצמות או במפרקים או גידול הלוחץ על שורש העצבים.

כיצד ניתן לטפל בסיאטיקה?

מרבית האנשים הסובלים מכאבים בעקבות סיאטיקה יכולים להפחית את הכאבים באמצעות תרופות להקלה על כאב ללא מרשם רופא, תרגילי מתיחה שונים, קומפרסים קרים וכדומה. בנסיבות בהן מדובר בכאבים חמורים יותר תינתנה תרופות במרשם רופא הכוללות תרופות נוגדות דלקת ותרופות להרפיית שרירים.

במצבים של כאב כרוני ובלתי חולף, ייתכן כי הטיפול יכלול תרופות ממשפחת האופיאטים, תרופות אנטי אפילפטיות, תרופות נוגדות דיכאון ותרופות נוספות שהוכיחו את יעילותן במחלות כאב אחרות שמלוות בתסמינים דומים. במקרים מסוימים תישקל התערבות כירורגית.

לצד יעילותן של תרופות, שימוש רב בהן עלול באופן טבעי לגרום נזקים. פתרון משלים, שצובר פופולריות בשנים האחרונות בקרב הסובלים מסיאטיקה, הוא הנדי קיור לייזר – מכשיר ביתי מהפכני להפחתת כאבים וטיפול בדלקות. זהו פתרון שהוא בטוח לשימוש וכמו כן, אין לשימוש בו תופעות לוואי בלתי רצויות. המכשיר מסוגל לעזור בטיפול בסוגי כאב רבים – אקוטיים או כרוניים, ובכללם כאבים כמו זה המאפיין סיאטיקה, שמקורם עצבי. המכשיר פועל על פולסים החודרים לעומק הרקמה, ממריצים את מחזוריות הדם והחמצן בתאי הגוף, פועלים לזירוז המטבוליזם ותורמים לתהליך הריפוי הטבעי של הגוף ולהקלה על הכאבים.

מכשיר ההנדי קיור לייזר משלב ארבעה מקורות אנרגיה – לייזר רך שהוכח מחקרית כיעיל בטיפול בכאב, שדה מגנטי סטטי המיועד לאפשר פעולה עמוקה ואפקטיבית יותר של הלייזר על ידי סידור זמני של מולקולות הגוף בצורה טורית שמאפשרת חדירה עמוקה יותר, אור אדום ואור אינפרה אדום – אנרגיות התורמות לזירוז ההחלמה של האזור הפגוע ולטיפול בדלקת במידה ונוצרה. שילוב אופטימלי זה מאפשר השגת תוצאות קליניות יעילות ומהירות יותר. השימוש במכשיר ההנדי קיור לייזר מסייע בזירוז ההחלמה ומפחית צורך בנטילת תרופות מזיקות.

מאמרים נוספים בנושא

נזקים לדיסק בין חולייתי

ממה הם נגרמים? למה הם גורמים לכאב? ומה ההבדל בין בלט בקע ופריצת דיסק? אמנם הנזקים הראשוניים לדיסקים הבין חולייתיים מתחילים לרוב דווקא בשנות העשרים

קרא עוד »

ספונדילוליזיס

ספונדילוליזיס (Spondylolysis) היא בעיית גב די נפוצה הבאה לידי ביטוי כפגם בחוליות עמוד השדרה שלנו. על פי רוב, חוליות המותניים הן המועדות ביותר להיפגע, אך

קרא עוד »

סיאטיקה

סיאטיקה (הנקראת גם אישיאס ובאנגלית – Sciatica) היא תסמונת כאב גב תחתון המקרין לרגל לכל אורך המסלול של העצב הסיאטי (Sciatic Nerve). העצב הסיאטי הוא

קרא עוד »

טיפול בבלט דיסק

הדיסק הבין חולייתי הוא אחד המבנים החשובים בעמוד השדרה. מדובר ברקמת סחוס עבה, הממוקמת בין כל שתי חוליות סמוכות בעמוד השדרה, אשר חלק מבעיות הגב

קרא עוד »

רוצה להתחיל לטפל בכאב כבר השבוע?

הנדי קיור לייזר הינו מכשיר לייזר רך לטיפול עצמי בכאב ובדלקת.
הנדי קיור מטפל במגוון רחב של כאבים ודלקות.

עדויות רופאים והמלצות מטופלים

אנחנו כאן בשבילכם

לשיחת ייעוץ ללא התחייבות עם יועץ כאב בכיר
השאירו פרטים וניצור אתכם קשר בהקדם!

ל-120 ימי התנסות במחיר מיוחד השאירו פרטים!

ל-120 ימי התנסות במחיר מיוחד השאירו פרטים!