הנדי קיור - משלוח חינם עד הבית

לשיחת ייעוץ חינם חייג עכשיו!  1-800-900-400

ב.ד. סיגמא סחר בינלאומי בע"מ אינה מייצגת יותר את מדיקל קוונט בע"מ

ב.ד. סיגמא סחר בינלאומי בע"מ אינה מייצגת יותר את מדיקל קוונט בע"מ

פגיעות בחוט השדרה

פגיעות בחוט השדרה הינן נזק שנגרם לכל חלק שהוא בחוט השדרה או בעצבים שבקצה תעלת השדרה. פגיעה בחוט השדרה גורמת לעיתים קרובות לשינוי קבוע בכוח, תחושה ופעולות גופניות נוספות בחלקי הגוף אשר נמצאים מתחת לאזור הפגיעה.

היכולת לשלוט בגפיים לאחר פגיעה בחוט השדרה תלויה בשני גורמים: מיקום הפגיעה לאורך חוט השדרה וכן חומרת הפגיעה לחוט השדרה.

החלק התחתון ביותר של חוט השדרה שממשיך לתפקד באופן תקין לאחר הפגיעה נקרא הרמה הנוירולוגית של הפגיעה. חומרת הפגיעה, שנקראת לעיתים גם “מלאות הפגיעה”, מסווגת בתור אחד מתוך המצבים הבאים:

מלאה

הפגיעה תסווג כמלאה במידה ואבדה כמעט כל תחושה ויכולת שליטה בתנועות ופעולות מוטוריות מתחת למקום הפגיעה.

לא מלאה

הפגיעה תסווג כלא מלאה במידה ועדיין ישנה שליטה מסוימת בפעולות מוטוריות ועדיין קיימת תחושה באזורים שמתחת למקום הפגיעה. ישנן מספר רמות שונות של פגיעות לא מלאות.

כמו כן, שיתוק כתוצאה מפגיעה בעמוד השדרה לפעמים מוגדר כ:

טטרפלגיה/ קוודריפלגיה  (Tetraplegia/Quadriplegia)

משמעותו שיתוק של כל הגפיים, הגב ואיברי האגן.

פאראפלגיה (Paraplegia)

שיתוק זה חל על הגב, הרגליים ואיברי האגן.

שכיחות פגיעות בחוט השדרה

בארצות הברית:

קרוב ל-450,000 אנשים בארה”ב סובלים מפגיעות בחוט השדרה ו-11,000 פציעות נוספות בכל שנה. מרבית הפגיעות מתרחשות אצל גברים בגילאים 16-30 כשהסיבות השכיחות ביותר הן תאונות דרכים (42%), מקרי אלימות (24%) ונפילות (22%).

בישראל

מאז שנת 2005 מתגלים 20-30 מקרים חדשים של פגיעות בחוט השדרה כאשר 82% מהנפגעים הינם גברים. כ-35% מהמקרים נגרמים עקב תאונות דרכים  ואחרים בגלל פעילויות מבצעיות, תאונות ספורט ונפילות.

תסמינים:

בעת פגיעות בחוט השדרה מכל סוג שהוא עשויים להופיע אחד או יותר מהתסמינים הבאים:

 • אובדן כושר תנועה.
 • אובדן תחושה כולל היכולת להרגיש בחום, קור ומגע.
 • אי שליטה בסוגרים ובשלפוחית השתן.
 • פעילות יתר ועליה חריגה בלחץ הדם.
 • חוסר יכולת או יכולת מצומצמת להסדיר את לחץ הדם, קצב הלב, הזיעה או טמפרטורת הגוף.
 • פעילות רפלקסים מוגזמת ועוויתות.
 • שינויים בתפקוד המיני, רגישות מינית ופוריות.
 • דלדול שרירים.
 • דלדול עצם והתנוונות העצם.
 • כאב או תחושת עקצוץ בעקבות הנזק לסיבי העצב שבחוט השדרה.
 • קשיים בנשימה, בשיעול או בניקויי הפרשות מהריאות.
 • אבנים בכיס המרה ובכליות.

גורמים:

פגיעות בחוט השדרה יכולות להיגרם עקב נזק בחוליות, גידים, הדיסקים של עמוד השדרה או נזק לחוט השדרה עצמו.

פגיעה טראומטית בחוט השדרה יכולה לנבוע ממכה פתאומית וטראומטית לעמוד השדרה אשר שוברת, פורקת, מועכת או דוחסת את אחד או יותר מהדיסקים. הנזק יכול גם לנבוע מפגיעת ירייה או סכין אשר חודרת וקורעת או חותכת את חוט השדרה.

נזקים נוספים בדרך כלל נובעים במהלך ימים או שבועות לאחר הפגיעה כתוצאה מדימום, נפיחות, דלקות והצטברות נוזלים בתוך ומסביב לחוט השדרה.

פגיעה לא-טראומטית של חוט השדרה יכולה להיגרם כתוצאה מארטריטיס ( Arthritis), סרטן, דלקות, זיהומים או התנוונות הדיסקים של עמוד השדרה.

הגורמים הנפוצים ביותר לפגיעות בחוט השדרה בישראל הם:

 • תאונות דרכים. תאונות רכב ואופנועים הן הגורם הגדול ביותר לפגיעות בחוט השדרה. פגיעות עקב תאונות דרכים מהוות יותר מ-35% מתוך כלל המקרים החדשים של פגיעות בחוט השדרה בכל שנה.
 • נפילות. פגיעות חוט שדרה לאחר גיל 65 נגרמות לרוב עקב נפילה. מתוך כלל המקרים, נפילות מהוות גורם ליותר מרבע מהפגיעות בחוט השדרה.
 • מקרי אלימות. כ-15% מפגיעות חוט השדרה נגרמות כתוצאה מפציעות אלימות, לרבות פציעות ירי וסכינים.
 •  פציעות ספורט. פציעות במהלך פעילות ספורטיבית מהוות כ-9% מכלל הפגיעות בחוט השדרה.
 • השפעת אלכוהול. צריכת אלכוהול מהווה גורם לפגיעה בחוט השדרה בכל אחד מתוך ארבעה מקרים.
 • מחלות. סרטן, ארטריטיס, אוסטאופורוסיס ודלקות בחוט השדרה יכולים גם הם להוות גורם לפגיעה בחוט השדרה.

המוח ומערכת העצבים המרכזית

מערכת העצבים המרכזית מורכבת מהמוח ומחוט השדרה. חוט השדרה עשוי מרקמה רכה ומוקף בחוליות עצם. הוא מתארך מתוך בסיס המוח מטה והוא מורכב מתאי עצב ומקבוצות של עצבים הנקראות קטעי עצב, אשר ממשיכים לחלקים שונים בגוף.

הקצה התחתון של חוט השדרה עוצר מעט מעל קו המותניים ונקרא קונוס מדולאריס (Conus Medullaris). מתחת לאזור זה, ישנה קבוצה של שורשי עצבים שנקראת קאודה אקווינה (Cauda Equina).

הקטעים שבחוט השדרה מעבירים מסרים בין המוח לשאר חלקי הגוף. קטעים מוטוריים מעבירים אותות מהמוח לשליטה בתנועות השרירים. קטעים חושיים מעבירים אותות מחלקי הגוף למוח בנוגע לתחושת חום, קור, לחץ, כאב ומיקום האיברים במרחב.

נזק לסיבי העצב

בין אם הסיבה היא טראומטית או לא, הנזק משפיע על סיבי העצב שעוברים דרך האזור הפגוע ועלול לפגום בתפקוד כלל או חלק מהשרירים והעצבים שמתחת לאזור הפגיעה.

פגיעה באזור החזה או באזור הגב התחתון יכולה להשפיע על יכולת השליטה בגב, הרגליים, הסוגרים ושלפוחית השתן וכמו כן בתפקוד המיני. בנוסף, פגיעה באזור הצוואר משפיעה על יכולת השליטה בזרועות ואף עלולה לפגוע ביכולת הנשימה.

גורמי סיכון

למרות שפגיעה בחוט השדרה נגרמת לרוב עקב תאונה אשר עלולה לקרות לכל אחד, קיימים מספר גורמי סיכון עיקריים:

 • גברים- נמצא כי אחוז הגברים אשר סובלים מפגיעות בחוט השדרה הינו גבוה בהרבה מזה של נשים. למעשה, נשים מהוות רק כ -20 אחוזים מכלל נפגעי חוט השדרה.
 • גילאים שבין 16-30- בגילאים אלו קיים הסיכון הגבוה ביותר לסבול מפגיעה טראומטית בחוט השדרה.
 • גיל 65 ומעלה- נפילות מהוות את הגורם העיקרי לפגיעות בקרב אנשים מבוגרים.
 • פעילות מסוכנת-פעילויות כדוגמת צלילה לתוך מים רדודים מדי או התעסקות בפעילות ספורטיבית ללא ציוד בטיחותי מתאים מהווים גורם שכיח לפגיעות בחוט השדרה.
 • מחלות עצם או מפרקים- פציעה קלה יחסית יכולה לגרום לפגיעה טראומטית בחוט השדרה במקרים בהם קיימת הפרעה אחרת שמשפיעה על העצמות או המפרקים כדוגמת דלקת מפרקים או אוסטאופורוזיס.
מניעה

להלן מספר פעולות אשר עשויות להפחית את הסיכון של פגיעה בחוט השדרה:

חגירת חגורות בטיחות בעת נסיעה ברכב. תאונות רכב הן אחד הגורמים השכיחים ביותר של פגיעות בחוט השדרה. הקפידו לחגור חגורת בטיחות בכל פעם שאתם נוהגים או נוסעים במכונית. כמו כן, ודאו כי הילדים שלכם חוגרים אף הם חגורת בטיחות או השתמשו במושב בטיחות על פי הגיל והמשקל המתאימים בכדי להגן עליהם מפני פציעות כרית אוויר. ילדים מתחת לגיל 12 צריכים תמיד לנסוע במושב האחורי.

בדקו את עומק המים לפני צלילה. חשוב ביותר לוודא כי עומק המים הינו 3 מטר ומעלה.

מנעו נפילות. השתדלו להקפיד על אמצעי בטיחות מתאימים בכדי להימנע מנפילות מיותרות. כך למשל, השתמשו בשרפרף עם בר תפיסה כשאתם מנסים להגיע לחפצים במקומות גבוהים, הוסיפו מעקה לאורך המדרגות, התקינו מדבקות כנגד החלקה במקלחת וכד’. עבור ילדים צעירים השתמשו בשערי בטיחות אשר חוסמים את המדרגות וכן התקינו סורגים בחלונות ומרפסות.

הקפידו ללבוש ציוד מתאים בעת פעילות ספורטיבית. לבישת ציוד בטיחות מתאים על פי סוג הפעילות הספורטיבית מסייע רבות במניעות פגיעות ופציעות.

מאמרים נוספים בנושא

נזקים לדיסק בין חולייתי

ממה הם נגרמים? למה הם גורמים לכאב? ומה ההבדל בין בלט בקע ופריצת דיסק? אמנם הנזקים הראשוניים לדיסקים הבין חולייתיים מתחילים לרוב דווקא בשנות העשרים

קרא עוד »

ספונדילוליזיס

ספונדילוליזיס (Spondylolysis) היא בעיית גב די נפוצה הבאה לידי ביטוי כפגם בחוליות עמוד השדרה שלנו. על פי רוב, חוליות המותניים הן המועדות ביותר להיפגע, אך

קרא עוד »

סיאטיקה

סיאטיקה (הנקראת גם אישיאס ובאנגלית – Sciatica) היא תסמונת כאב גב תחתון המקרין לרגל לכל אורך המסלול של העצב הסיאטי (Sciatic Nerve). העצב הסיאטי הוא

קרא עוד »
אנחנו כאן בשבילכם

לשיחת ייעוץ ללא התחייבות עם יועץ כאב בכיר
השאירו פרטים וניצור אתכם קשר בהקדם!

לשיחת ייעוץ חינם עם יועץ כאב מקצועי השאירו פרטים

*120 ימי התנסות בתנאים מעולים