הנדי קיור - משלוח חינם עד הבית

לשיחת ייעוץ חינם חייג עכשיו!  1-800-900-400

ב.ד. סיגמא סחר בינלאומי בע"מ אינה מייצגת יותר את מדיקל קוונט בע"מ

ב.ד. סיגמא סחר בינלאומי בע"מ אינה מייצגת יותר את מדיקל קוונט בע"מ

תסמונת כאב אזורי מורכב

תסמונת כאב אזורי מורכב (CRPS) היא כאב כרוני (שנשאר לפחות חצי שנה) שלרוב משפיע על הגפיים (זרוע, רגל, יד או כף רגל) לאחר פציעה. CRPS לרוב נגרמת בגלל נזק או תקלה במערכות העצבים הפריפריאלית והמרכזית. מערכת העצבים המרכזית מורכבת מהמוח ומחוט השדרה; מערכת העצבים הפריפריאלית מורכבת מאיתות עצבי שנשלח מהמוח ומחוט השדרה אל שאר הגוף. CRPS מאופיינת בכאב ממושך או מוגזם שמשנה את צבע העור, טמפרטורה, ו/או נפיחות באזור.

CRPS מחולקת לשני סוגים: CRPS-I וגם CRPS-II. אנשים שאינם מאובחנים בפגיעה עצבית מסווגים כבעלי CRPS-I (לשעבר ידועה כניוון רפלקסים סימפתטי). CRPS-II (לשעבר ידועה כ-קוסלגיה) מאובחנת כאשר יש ראיה לפגיעה עצבית.
הסימפטומים של CRPS מכוונים בחומרתם ובמשך הזמן שלהם, למרות שבמקרים מסוימים הם לא חזקים ולפעמים גם נעלמים. במקרים חמורים יותר, החולים עלולים לא להתאושש ועלולים לסבול מנכות לטווח ארוך.

מי עלול ללקות ב-CRPS?

למרות שהמחלה נפוצה יותר בקרב נשים, היא יכולה להתרחש אצל כל אחד בכל גיל, והשיא מתרחש בגיל 40. CRPS נדירה בקרב קשישים. מקצת הילדים מתחת לגיל 10 וכמעט ואף ילד מתחת לגיל 5 סובלים מהמחלה.

מהם הסימפטומים של CRPS?

סימפטום המפתח הוא כאב חמור ומתמשך שעלול להיות קבוע. הוא מתואר כ”שריפה”, תחושת “דקירות”, או תחושה של מישהו שמוחץ את האיבר. הכאב עלול להתפשט לאורך כל היד או הרגל, אפילו אם הפציעה מערבת רק אצבע אחת. במקרים נדירים, הכאב יכול לפעמים להגיע גם לצד השני בגוף. לרוב יש רגישות מוגברת באזור הפגוע, שידוע כ-אלודיניה, ומגע רגיל עם העור עלול להיות מכאיב מאוד.
אנשים עם CRPS חווים גם שינויים בטמפרטורת העור, צבע העור, או נפיחות באיבר הפגוע. זה קורה בגלל מיקרו-זרימה לא תקינה שנגרמת בגלל נזק לעצבים ששולטים בטמפרטורה ובזרימת הדם. כתוצאה מכך, היד או הרגל המושפעים ירגישו חמים או קרים יותר מהגפה השנייה. העור על האיבר הפגוע עלול לשנות צבע, להיות מוכתם, כחול, סגול, חיוור או אדום.

סימפטומים נפוצים נוספים של CRPS:

• שינויים בטקסטורת העור באזור הפגוע; עלול להיראות מבריק ודק.
• דפוס הזעה לא תקין באזור הנגוע ובאזורים מסביב.
• שינויים בדפוסי צמיחת שיער וציפורניים.
• נוקשות במפרקים הנגועים.
• בעיות בקואורדינציית תנועת שרירים, יכולת מופחתת להזיז את האיבר הפגוע.
• תנועה לא תקינה של האיבר הפגוע, תנוחה לא תקינה ומקובעת (דיסטוניה) ורעידות ועוויתות של האיבר.

מה גורם ל-CRPS?

לא ברור למה חלק מהאנשים מפתחים CRPS בעוד שאחרים עם טראומה זהה לא. ביותר מ-90% מהמקרים, המצב נגרם מהיסטוריה ברורה של טראומה או פציעה. הטריגרים השכיחים ביותר הם שברים, נקעים, פציעה של הרקמה הרכה (כוויות, חתכים וחבורות), אימוביליזציה של הגפה (כמו שהייה בגבס), ניתוח, או אפילו פרוצדורות רפואיות קטנות כמו דקירת מחט. CRPS מייצגת תגובה לא תקינה שמגדילה את ההשפעות של הפציעה. חלק מהאנשים מגיבים מאוד לטריגר שלא גורם לבעיות אצל אנשים אחרים, כפי שניתן לראות במקרי אלרגיה לאוכל.

חריגות במערכת העצבים הפריפריאלית שנמצאו אצל אנשים עם CRPS לרוב מערבות סיבים עצביים עטויים מיאלין ולא עטויים מיאלין שמעבירים הודעות כאב ואותות לכלי הדם (מיאלין הוא תערובת של חלבונים וחומרים דומי-שומן שעוטפים סיבי עצבים). משום שהסיבים הקטנים בעצבים מתקשרים עם כלי דם, פציעות שנגרמות לסיבים עלולות לעורר את הסימפטומים הרבים והשונים של CRPS. מולקולות המופרשות מקצות סיבי העצב הקטנים ההיפראקטיביים נחשבות כתורמות לדלקות וחריגות בכלי הדם. החריגות במערכת העצבים הפריפריאלית בתורן מובילות לנזק לחוט השדרה ולמוח.

כלי הדם באיבר הפגוע עלולים להתרחב או להדליף נוזל אל הרקמה שמסביב, וליצור עור אדום ונפוח. ההתרחבות והבנייה של כלי הדם הקטנים נשלטת ע”י סיבי עצב קטנים כמו גם ע”י שליחים כימיים בדם. השרירים שמתחתם והרקמות העמוקות עלולים לסבול מחוסר חמצן וחומרים מזינים, מצב שיוצר כאב ונזר לשרירים ולמפרקים. כלי הדם עלולים להתהדק, ובכך ליצור עור ישן, חיוור או כחול.
CRPS משפיעה גם על המערכת החיסונית. רמות גבוהות של כימיקלים דלקתיים (ציטוקינים) נמצאו ברקמות של אנשים הסובלים מCRPS. אלו תורמים לאדמומיות, לנפיחות ולחמימות שמדווחים ע”י מטופלים רבים. CRPS היא יותר שכיחה בקרב אנשים הסובלים מבעיות דלקתיות או אוטו-אימוניות כמו אסתמה.

מידע מוגבל גם מעיד שCRPS מושפעת מגנטיקה. במקרים נדירים דווח CRPS שעובר במשפחה. הוא עלול להיות חמור יותר מהרגיל, עם דיסטוניה חמורה יותר, ועלול להשפיע על יותר מגפה אחת.
לעתים CRPS מתפתח ללא כל פציעה ידועה. במקרים כאלה, זיהום, בעיה בכלי הדם או לכידה של העצב עלולים ליצור פציעה פנימית. רופא מסוגל לבצע בדיקה מקיפה על מנת לזהות את הגורם.
בהרבה מקרים, CRPS נגרם מהרבה גורמים. במקרים כאלה, הטיפולים מופנים כולם אל כל התורמים לבעיה.

הנדי קיור

באמצעות השילוב המיוחד של שיטות טיפול מוכחות ומאושרות, מכשיר ההנדי קיור יכול לעזור מאוד בטיפול במגוון תלונות שגרתיות ולא מטופלות כראוי, ללא כאב, בצורה לא פולשנית וללא תופעות לוואי.

מאמרים נוספים בנושא

נזקים לדיסק בין חולייתי

ממה הם נגרמים? למה הם גורמים לכאב? ומה ההבדל בין בלט בקע ופריצת דיסק? אמנם הנזקים הראשוניים לדיסקים הבין חולייתיים מתחילים לרוב דווקא בשנות העשרים

קרא עוד »

ספונדילוליזיס

ספונדילוליזיס (Spondylolysis) היא בעיית גב די נפוצה הבאה לידי ביטוי כפגם בחוליות עמוד השדרה שלנו. על פי רוב, חוליות המותניים הן המועדות ביותר להיפגע, אך

קרא עוד »

סיאטיקה

סיאטיקה (הנקראת גם אישיאס ובאנגלית – Sciatica) היא תסמונת כאב גב תחתון המקרין לרגל לכל אורך המסלול של העצב הסיאטי (Sciatic Nerve). העצב הסיאטי הוא

קרא עוד »
אנחנו כאן בשבילכם

לשיחת ייעוץ ללא התחייבות עם יועץ כאב בכיר
השאירו פרטים וניצור אתכם קשר בהקדם!

לשיחת ייעוץ חינם עם יועץ כאב מקצועי השאירו פרטים

*120 ימי התנסות בתנאים מעולים