הנדי קיור - משלוח חינם עד הבית

לשיחת ייעוץ חינם חייג עכשיו!  1-800-900-400

9 דברים שלא ידעתם על מחלת הגאוט

9 דברים שלא ידעתם על מחלת הגאוט

הנה 9 דברים שלא ידעתם על מחלת הגאוט

1. מה זה?

גאוט (שיגדון), היא דלקת מפרקים כרונית, הנגרמת כתוצאה מרמות גבוהות של חומצת שתן בדם. ההתקפים מופיעים בעיקר בשעות הלילה ומלווים באודם, נפיחות מקומית, חום מקומי, והתסמין העיקרי הוא הכאב. אנשים אשר חוו כאב של גאוט מתארים אותו ככאב חריף במיוחד.

2. איך זה קורה וכיצד מאבחנים?

מולקולות של חומצות השתן נוטות לשקוע במפרקים בהם הטמפרטורה קרירה יותר, לכן המקום הנפוץ ביותר בו מתפתחת דלקת הינו מפרק שורש הבוהן בכף הרגל – הרחוק ממרכז הגוף. מקומות נוספים יכולים להיות תנוך האוזן, קצה האף, מפרק הקרסול, בברכיים ובמקרים קשים וכרוניים גם בפרקי אצבעות הידיים.

אבחון של הגאוט נעשה על ידי בדיקת דם לבדיקת הרמה האורית בדם (URIC ACID) כאשר טווח הערכים התקין על פי קופות החולים הוא: גברים-4.4-7.6 מיליגרם לדציליטר; נשים-2.3-6.6 מיליגרם לדציליטר. מעל גיל 70 שנה הערכים גבוהים בממוצע ב-15%.

במקרה שעולה חשד לגאוט, יש רופאים שממליצים לבצע ניקור (תלוי בשלב הגאוט), מנקרים את המפרק המודלק ושואבם מעט נוזל מתוכו. את החומר שנשאב בוחנים מתחת למיקרוסקופ כדי לראות אם מצויים בו גבישים של חומצה אורית.

גאוט: 9 דברים שלא ידעתם על מחלת השיגדון


3. לגאוט יש ארבעה שלבים:

  • אסימפטומטי – רמות חומצת שתן גבוהות בדם ללא תסמינים או סימפטומים.
  • החרפה – התפתחות דלקת מפרקים באזור הפגוע – לרוב מספר ימים בלבד.
  • הפוגה.
  • שלב כרוני של דלקת הגאוט.

4. רמות הכאב

הכאב בזמן התקף גאוט מופיע כ-4 עד 12 שעות מרגע ההתפרצות ויכול להמשך בין 3 ל-10 ימים ואף יותר. מדובר בכאב נוראי, משתק, שמופיע בדרך כלל בבסיס הבוהן. נשים שחוו את הכאב הזה תיארו את רמתו כ"מצב גרוע מלידה". סקר אמריקאי מצא ש -37% מהנשאלים יחליפו כרטיס לוטו זוכה בהבטחה שלעולם לא יחושו התקף גאוט. התחושה היא תחושת ליטוש עור עם זכוכית מנופצת, שבירת עצם, שריפה חמורה ובוהן קפואה במקביל למעין תחושת "שפיכת" מים קרים. בזמן התקף אפילו סדין של מיטה שנוגע בלילה בבוהן מספיק כדי לגרום לכאב חמור.

5. משקאות וגאוט

בניגוד לאלכוהול, נמצא כי לקפה יש השפעה חיובית במניעת המחלה לפני התפרצותה. מחקר בן 12 שנים של קרוב ל -46,000 גברים מצא כי שתיית ארבע עד חמש כוסות קפה ביום הורידה את הסיכון לחלות בגאוט ב -40%. הסיבה לכך היא שבקפה קיימת תרכובת נוגדת חמצון אשר תורמת לרמות נמוכות יותר של חומצת השתן בגוף. אם כבר עברת התקף גאוט – משקאות המכילים קפאין יכולים דווקא להגדיל את הסיכויים להתקף.

6. הסכנה

מלבד רמות כאב גבוהות במיוחד והסבל המתלווה אליהן, גאוט לא מטופל יכול להגדיל את הסבירות למחלות אחרות. מחלות כגון – לחץ דם גבוה, מחלות לב וכלי דם, מחלת כליות וקיים גם סיכוי גבוה יותר לחלות בסוכרת.

7. אוכלוסייה בסיכון

גאוט שכיח יותר אצל גברים, והגיל הממוצע נמוך ב-10 שנים מהגיל הממוצע לנשים. הורמון האסטרוגן מגן על נשים מגאוט. ברגע בו רמות הורמון זה יורדות, כמו שקורה בגיל המעבר למשל, הנשים מאבדות את "המגן הטבעי שלהן" ולצערן מדביקות את הפער מהגברים.

8. איך מטפלים בגאוט 

את המחלה יש לתקוף במספר דרכים. אחת מהן היא תרופות נוגדות דלקת כגון: אינדומטצין או קולכיצין ואלופורינול אך יחד עם זאת צריך לקחת בחשבון כי תרופות אלו יכולות להזיק מאוד לקיבה בטווח הארוך. לצד הטיפול שבחרתם חשוב מאוד לעבור בשלב ההתקף לתזונה דלת פורינים וגויטרוגנים (להימנע מאלכוהול – בדגש על בירה, שמרים, קמחים מלאים, בשר בקר, אווז, איברים פנימיים, להמעיט בקטניות). רצוי לצרוך ויטמין C בכמות של מעל 1500 מ"ג ביום. צריך לציין שתזונה לבדה לא תספיק על מנת להחית את הכאבים לגמרי אך היא מימד נוסף וחשוב מאוד במהלך הטיפול. רשימת המזונות המלאה לסובלים מגאוט מצורפת בתחתית הכתבה.

9. גאוט והנדי קיור

המכשיר הביתי לטיפול בכאבים ודלקות עובד בשיטת טיפול המשתמשת בלייזר רך, אור אדום, אור אינפרא אדום ושדה מגנטי סטטי על מנת לשפר את שיעור ההצלחה והפחתת הכאבים. היתרון הגדול ביותר הוא שב-5 דקות טיפול ביתי בזמן ובמקום שנוח לכם, אתם מקבלים 4 אנרגיות טיפול – מבלי לגעת בעור (דבר שגורם לכאב רב בזמן התקף גאוט).

כיצד ההנדי קיור מסייע בזמן התקף גאוט?

המולקולה של חומצת השתן אוהבת כאמור מקומות קרים. חימום פנימי ע"י האורות האדומים יסייע לגוף להילחם בדלקת מהר יותר, יסייע בייצור אנדרופינים, חומצות אמינו והזרמת כדוריות דם לבנות למקום הפגוע ככה שההחלמה תהיה מהירה יותר ונטולת תופעות לוואי. בנוסף, לייזר רך הוכח קלינית כיעיל לקיצור משך ההתפרצות הראשונית לצד הקלה על הכאב הקשור בשלב זה. לאחר ההתקפה הראשונית, החולה נכנס לתקופה של תרדמת, ועל כן חשוב מאוד לטפל טיפול מונע כדי למנוע התקפה שנייה, בדרך כלל בתוך 6 חודשים עד 2 שנים.

הנה מה שמאיר, בן 54 מבאר שבע אומר:

"סיימתי עכשיו התקף גאוט, וכאן חשוב לי להוסיף להגדרות הכאב שמועלות ברשת בדרך כלל את הגדרת הכאב הנוראי הזה מבחינתי - התחושה היא כאילו נדרסו רגלי על ידי מכונית....ולאחר זהוי המחלה אני מרגיש שאני נמצא בעמדת ניצחון על ידי הטיפול בהנדיקיור ושינוי התזונה, זו תזונה לא פשוטה שדורשת ממני להיות מאוד יצירתי כי המזונות האפשריים למאכל הם מאוד מועטים. את ההמלצה לטיפול בהנדיקיור קיבלתי מחבר שסובל מבעיה דומה, וכבר 5 שנים לא חווה התקף, הוא מחזיק בהשיג יד כולכיצין ופרדניזון שעוזרים לו תוך זמן קצר. אך לא פחות חשוב מזה הוא מחזיק בארון התרופות את הנדיקיור, וכבר בשלב הראשוני הוא מתחיל את הטיפול הראשוני עם המכשיר ובמרבית הפעמים חש הקלה משמעותית."
מאיר
בן 54 מבאר שבע

תזונה מומלצת לגאוט

בזמן התקף גאוט עדיף להימנע מהדברים הבאים:
(כמובן שיש להתייעץ פרטנית עם יועץ תזונה להתאמת תפריט בצורה המיטבית)

1.    שתייה: הימנעות משתייה ממותקת, אלכוהול (בדגש על בירה אבל גם כל השאר), קפה (במהלך התקף) ויש להקפיד על שתיית מים מרובה.

2.    בשר: להמנע מאכילת איברים פנימיים (כבד, טחול, מוח), בשר בקר או בשר אווז. לאכול מנות קטנות (עד 100 גרם) של עוף או הודו. גם מרקים המכילים בשרים ועופות יכולים להוות טריגר באותה רמה.

3.    דגים: עדיף להמנע מאכילת אנשובי, סרדינים, מקרל, הרינג, ביצי דגים, קוויאר, צדפות. ניתן לאכול מנות קטנות של עד 100 גרים של דגי בריכה וים (טונה וסלמון).

4.    קטניות: להמעיט בצריכתן, לאכול קטניות בארוחה שאינה מכילה דג או עוף או בשר, כשגודל המנה הנאכלת היא עד 1/2 כוס אחרי בישול: עדשים, שעועית לבנה, גרגרי חומוס, פול, אפונה יבשה או ירוקה.

5.    דגנים ומוצרי מאפה: עליך להמנע ממאפים המכילים שמרים, כולל לחם רגיל. רצוי להמעיט באכילת דגנים מלאים כמו לחם מקמח מלא, אורז מלא, חיטה מלאה וכדומה. כמו כן עליך להמנע מדגני בוקר מועשרים בסובין.

6.    להעדיף לחמים ומוצרי מאפה העשויים מקמח לבן. ניתן לאכול מוצרי תירס,פסטה, אורז, כוסמת, גרגרי חיטה ומוצריה כמו בורגול, קוסקוס וסולת, מאפים שונים ללא שמרים, וכן דגני בוקר שאינם מועשרים בסיבים תזונתיים או בסובין.

7.    ביצים: אין מניעה.

8.    מוצרי חלב: ניתן לאכול את כל מוצרי החלב ללא הגבלה. עם עדיפות למוצרי חלב עד 5% שומן.

9.    ירקות: יש להמעיט באכילת תרד, אספרגוס, פטריות, כרובית, ברוקולי וחצילים.

10. יש שחוו הקלה בכאבים ע"י שתיית תרכיז דובדבנים

מאמרים נוספים בנושא

טיפול בשיגרון ניווני

שיגרון ניווני, הידוע גם בתור "דלקת פרקים ניוונית", הוא בעיה נפוצה המופיעה בעיקר בגיל הזהב אבל עלולה לתקוף את האדם גם קודם לכן. במצב זה

קרא עוד »

טיפול בכאבי כף היד

כף היד הינו איזור חשוף שעלול לספוג תופעות שונות הגורמות לכאב, הרי אנו מבצעים הכל עם כפות הידיים שלנו ולכן הסיכוי לפגיעות הוא גבוה מאוד.

קרא עוד »

טיפול בכאבי כף הרגל

לא צריך להסביר על החשיבות של כף הרגל, הפרק התחתון ברגל אצל בני האדם ובעלי החיים, ועל התפקיד שלה בהליכה ובמדרך שלנו. התמונה הופכת למורכבת

קרא עוד »

טיפול בכאבי מרפקים

ההגדרה הבסיסית של מרפק היא מפרק בגפה העליונה, אשר תפקידו לחבר בין עצמות האמה לבין עצם הזרוע. המרפק, כשלעצמו מורכב משלושה מפרקים, אחראי על תזוזת האמה וכף

קרא עוד »

טיפול בדלקת מפרקים

דלקת מפרקים היא חלק מהבעיות המרכיבות את שם המשחק של "ארתרופתיה", כלומר מחלות המביאות לכאבים במפרקים. הדלקות האלה, והכאבים כמכלול, עלולים להיגרם עקב לא מעט

קרא עוד »

רוצה להתחיל לטפל בכאב כבר השבוע?

הנדי קיור לייזר הינו מכשיר לייזר רך לטיפול עצמי בכאב ובדלקת.
הנדי קיור מטפל במגוון רחב של כאבים ודלקות.

עדויות רופאים והמלצות מטופלים

אנחנו כאן בשבילכם

לשיחת ייעוץ ללא התחייבות עם יועץ כאב בכיר
השאירו פרטים וניצור אתכם קשר בהקדם!

ל-120 ימי התנסות במחיר מיוחד השאירו פרטים!

ל-120 ימי התנסות במחיר מיוחד השאירו פרטים!